Hembrev vecka 35

Så var ännu en vecka till ända. Vi blir mer och mer inkörda med våra rutiner. Det är skönt att veta vad som ska göras, när det ska göras och hur man gör. Det ger trygghet!

Den här veckan har vi jobbat med bokstaven O, det var ormen Ola som flyttade in i Sagoskogen. I matematiken är det fortsatt fokus på siffror och tal 0-10. En viktig del i matematiken är också att förstå hur boken är uppbyggd, då blir man ,er självständig i sitt arbete.

I NO har det varit fortsatt fokus på barrträd och lövträd. Vi gick ut i skogen igår för lite praktiskt lärande. Det var en jättetrevlig stund! I SO har vi arbetet med ämnesområdet ”Trafik”. Där har vi haft extra fokus på cykeln denna vecka.

Nästa vecka är det dags för de första lära-känna-samtalen. Det är viktigt att ni respekterar tiden och att bara en förälder kommer. Detta på grund av rådande omständigheter.

På torsdag och fredag är vi båda borta på utbildning. Då får eleverna en vikarie.

Vi önskar en trevlig helg! Vi ses på måndag!

Mvh Ara & Linda

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *