Hembrev vecka 40

Under denna vecka har elefanten Elin flyttat in i våran sagoskog. Vi har introducerat vårt arbete med NTA. Eleverna har fått undersöka och jämföra egenskaper mellan två fasta föremål. Planeringen för detta arbetsområde finns på Unikum om ni vill läsa mer. I matematiken har vi under denna vecka introducerat subtraktion och arbetat med detta i matematikböckerna samt med digitala läromedel. I NO har vi även gjort ett grupparbete kring olika årstider. Vi kommer att fortsätta arbeta med årstider med fokus på hösten. Vi har även pratat om bollen under tekniken. Där har vi även pratat om olika egenskaper hos olika typer av bollar.

Detta hembrev kommer även att läggas upp på Unikum. Observera att detta är sista veckan då hembrevet publiceras på bloggen. Från och med v.41 publiceras hembrevet enbart på Unikum.

Trevlig helg!

Linda & Ara

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *